Dom Pomocy Społecznej św. Anna w Tychach

Dom Pomocy Społecznej św. Anna w Tychach jest jednostką utworzoną Dekretem Dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej, powstał na bazie żłobka w roku 2000 w ramach Ośrodka Święta Faustyna.
Jako dom stacjonarny na początku zapewniał całodobową opiekę 48 Mieszkańcom.

W grudniu 2003 roku po kontroli inspektorów ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Dom uzyskał standard. W dniu 16 grudnia 2003 wydano zezwolenie na prowadzenie Domu Pomocy Społecznej i wpisano nasz Dom do rejestru wojewody pod numer PS.II-9014/90/03. Dom nadzorowany jest przez Dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej, Wydział Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, przez Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta Tychy oraz przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tychach.

We wrześniu 2001 roku zakończono zagospodarowanie terenu wokół domu i Mieszkańcy mogą spędzać wolne chwile w ogrodzie. Ogród, co roku prezentuje się coraz bardziej okazale
i służy, jako miejsce organizacji wielu imprez plenerowych takich, jak konkurs piosenki zawody sportowe itp.Od listopada 2004 roku Dom nawiązał przyjazne stosunki z podobną placówką w miejscowości Plochingen w Niemczech pod Stuttgartem. Pierwsza kurtuazyjna wizyta w Plochingen miała miejsce w dniach 8-10 listopada 2004 roku. Chęć współpracy, wymiany doświadczeń i kontaktów partnerskich wyrażona przez reprezentantów obu Domów została uwieczniona na zdjęciach i w oficjalnych pismach.

W 2007 roku powiększyliśmy liczbę Mieszkańców z 52 do 54 miejsc, dzięki otrzymaniu z Urzędu Miasta w 2006 roku mieszkania dla naszych pracowników.
Metraż Domu powiększył się o powierzchnię mieszkania służbowego, który to metraż wynosi 48,5 metra. Jeden z pokoi stał się od stycznia 2007 roku
miejscem dla nowych 2 osób.
Reszta pomieszczeń przeznaczona została w 2008 roku na biura, które zostały przeniesione z piwnicy na piętro.

Starania o środki finansowe na budowę sali integracyjnej spełniającej również funkcję kaplicy, które czyniono od 2001 roku w 2006 roku zaowocowały zarezerwowaniem środków finansowych na tę inwestycję w budżecie miasta Tychy. W 2008 roku udało się rozpocząć i zakończyć prace. W 2009 roku 12 lutego Arcybiskup Damian Zimoń pobłogosławił naszą kaplicę w dowód, czego otrzymaliśmy dokument - Testimonium.W 27 lipca 2010 roku obchodziliśmy święto patronackie oraz 10-cio lecie, na które zaproszone zostały władze województwa, miasta Tychy, przedsawiciele MOPS, PUP a także dyrektorzy zaprzyjaźnionych ośrodków Caritas.